Przychodzi w życiu moment, gdy szukamy zajęcia, które nas odstresuje i będzie dla nas przysłowiowym „wentylem bezpieczeństwa”. Może też artystyczna dusza daje o sobie znać? Jeśli chodzi Wam po głowie malowanie, ale ostatnio robiliście to w podstawówce, nic nie szkodzi. Pandemia spowodowała, że znacznie więcej czasu spędzamy w domu, dlatego to najlepszy moment, by dać ponieść się nowemu hobby.
Najważniejsze w malowaniu jest odpowiednie nastawienie. Malowanie akwarelą nie należy do najprostszych technik, jednak daje ogrom możliwości i satysfakcji. Maluj bez presji oraz bez oczekiwania na upragniony rezultat. Artysta powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie. Warto zainwestować w farby dobrej jakości np. popularne kostki Białe Noce lub Szmal. Skompletuj swój zestaw kolorów, jak tylko chcesz, ponieważ kostki z kolorem można dokupywać. Farby akwarelowe występują także w tubkach, wtedy potrzebna będzie paletka, na której będą wyciskane. Sprawdzi się też zwykły talerz lub płaski spodek. Do wyposażenia niezbędne są pędzle z odpowiedniego włosia, w kilku rozmiarach.
Trzecim elementem jest papier odgrywający kluczową rolę, gdyż akwarela jest farbą, która potrzebuje wody. Ile, zależy od Ciebie. Zakup specjalny papier do farb akwarelowych, o odpowiedniej grubości i fakturze. Na rynku jest wiele marek oferujących papier akwarelowy np. Canson lub Gamma Watercolour. Bardzo dobre efekty uzyskuje się na grubych arkuszach o gramaturze 250/300/400 g. Najpierw może to być format a5, nieco mniejszy, w zależności od preferencji. Taki papier poradzi sobie z nadmiarem wody i nie będzie falował. Jeśli na kartkę trafi zbyt dużo wody, to nadmiaru można się pozbyć, przykładając ręcznik papierowy. Na początkowym etapie ważne jest wyczucie pędzla, możliwości farb i odpowiednie dozowanie wody. Gdy to wyczujesz, obraz niejako sam będzie się tworzył przed Twoimi oczyma.
W malowaniu akwarelą stosuje się technikę nanoszenia farby na suchy papier lub technikę „mokre na mokre”. Drugi sposób polega na zmoczeniu równomiernym kartki, a następnie nanoszeniu pigmentu, któremu woda wspaniale wyznacza kierunki. Farby akwarelowe dobrej jakości są mocno napigmentowane, tym samym bardzo wydajne. Z czasem nauczysz się tworzyć nowe kolory. Wiele osób zaczyna od naniesienia szkicu ołówkiem, który uzupełnia następnie farbą. To bardzo dobry sposób, pozwalający zaplanować wszystko. Na początkowych etapach malowania używaj jak najmniej pigmentu, by potem dozować go więcej. Obrazy zyskują lekkości, głębi i nie tracą światła. Osoby malujące akwarelą podkreślają czasem swe prace np. poprzez cienkopisy firmy Micron Sacura lub kolorowe żelopisy. Sposoby nanoszenia są dowolne, na mokro lub na wyschnięty obraz.
Można zacząć od ćwiczenia. Narysuj wodoodpornym cienkopisem dwa duże prostokąty obok siebie. Jeden wypełnij wodą, nakładając ją równomiernie pędzlem. Następnie nanieś farbę i delikatnie rozprowadzaj pędzlem. Zobacz, jak zachowuje się na mokrej kartce, istna magia. Pierwszy prostokąt pozostaw suchy i także nanieś kolory. Zobaczysz zdecydowaną różnicę. Jeśli brakuje Ci inspiracji, dołącz do grupy na portalu społecznościowym, która tematycznie związana jest z nowym hobby. Wspaniałą kopalnią inspiracji jest aplikacja Pinterest oraz tutoriale na You Tubie. Zatem obudź pokłady wyobraźni i niech malowanie akwarelą sprawia wiele satysfakcji! Na temat przydatnych aplikacji przeczytasz na stronie www.magazyninternet.pl