Rysowanie jest fantastycznym zajęciem, które przynosi wiele radości i pozwala wyżyć się artystycznie. Niestety jest pewien haczyk – zanim zacznie się przenosić myśli na papier, najpierw trzeba będzie się ciężko napracować. Ale końcowe efekty z pewnością warte są każdego wysiłku!
Podstawowe przyrządy do rysunku
Nauka rysunku jest żmudnym zajęciem, które wymaga perfekcyjnego opanowania podstaw. Zrozumienie funkcjonowania perspektywy, linii horyzontu czy punktów zbiegu przychodzi w nieco późniejszym etapie. Najpierw trzeba nauczyć się rysować proste linie, równe figury (trójkąty, okręgi, kwadraty). W końcu to z nich zbudowane są praktycznie wszystkie rzeczy, które w przyszłości będą tworzone.
Do nauki rysunku warto jest wybrać odpowiednie przyrządy. Nie powinny być to przedmioty z najniższych półek, ale nie ma też sensu dokonywać od początku wysokich inwestycji. A o tym jak zdobyć pieniądze na mniejsze i większe zakupy możesz przeczytać na stronie www.portfel.pl
Ołówek
W ołówkach często rzuca się w oczy oznaczenie na jego szczycie. Litera i cyfra mieszcząca się w zakresie od B9 do H9. Jest to skala twardości ołówka. Decydują one o grubości linii, wrażliwości na nacisk dłoni, a także odcieniu grafitu i możliwościach cieniowania. Ołówki oznaczone literą „H” są twarde. Doskonale nadają się do rysunków architektonicznych, które wymagają precyzji.
Litera „B” oznacza ołówki miękkie przeznaczone do prac artystycznych. Pozwalają one uzyskiwać bogatą skalę szarości – od jasnej, aż po czerń w łagodnych przejściach.
Na początek dobrym ołówkiem do nauki będzie B1 i H1. Następnie w ćwiczeniach zaczną pojawiać się elementy cieniowania, co pozwoli sięgnąć po ołówki od B2 do B9. Jest to również grupa, którą można skutecznie rozmazywać za pomocą wacików lub specjalnych mazaków.
Papier
Do trenowania podstawowych kształtów nadaje się niemal każdy rodzaj papieru. Najlepszy jednak jest ten o gramaturze zaczynającej się od 120 g/m2. Pozwala on na wielokrotne poprawianie błędów, wycieranie krzywych linii oraz nakładanie wielu warstw grafitu.
Gumka do ścierania
Gumka powinna być delikatna i ścierać ołówek tak, aby nie uszkodzić papieru. Dobrym przykładem jest tu gumka chlebowa używana przez artystów. Jest to oryginalne narzędzie, które przypomina plastelinę. Delikatne „pacanie” naniesionych linii sprawia, że rysunek powoli blaknie i znika. Jest to jednocześnie doskonały sposób na poprawę jakości cieniowania rysunków.
Pozostałe przyrządy
Z czasem kolekcja z pewnością zacznie się rozwijać zgodnie z preferencjami artysty. Markery, linijki, ekierki, pastele, farby. Istnieje wiele możliwości, ale wszystko musi przyjść z czasem. Nie ma drogi na skróty.