3 powody, dla których warto tworzyć

Tworzyć znaczy robić coś nowego, niekoniecznie od razu sztukę. Może to być renowacja starych mebli albo przerabianie ubrań z lumpeksów. Oczywiście tworzenie sztuki też mieści się w tym pojęciu, nie trzeba być jednak mistrzem, aby czerpać pełną gamę korzyści z działania kreatywnego. Poniższa lista 3 powodów, dla których warto tworzyć na pewno zachęci Cię do znalezienia nowego, twórczego hobby.

Odnajdziesz w sobie uśpione dziecko

Być może, gdy byłeś jeszcze mały, czułeś się naprawdę zdolnym i kreatywnym dzieckiem, ale z czasem twoje hobby do tworzenia gdzieś zniknęło. Często to przez dorosłość, nowe obowiązki i przytłaczającą rzeczywistość jesteśmy zmuszeni porzucić coś, co sprawiało nam radość w dzieciństwie. Jeśli zaczniesz znowu tworzyć, odkryjesz w sobie na nowo te pokłady energii, które miałeś, będąc dzieckiem. Musisz tylko odpowiednio dobrać sobie zajęcie i pamiętać, że nie zawsze wszystko musi wychodzić perfekcyjnie, ważne, żeby dobrze się przy tym bawić.

Twórczość pomoże Ci rozwinąć kreatywność

Kreatywność w pewnym wieku u nas zanika. Dzieje się tak między innymi za sprawą szkoły, która wymaga od każdego ucznia działania według schematów i niewyróżniania się z tłumu. Jeśli zaczniesz tworzyć, twoja kreatywność zacznie do Ciebie stopniowo wracać. Zaczniesz odczuwać silną potrzebę tworzenia, ale nie od razu. Na początku musisz znaleźć taką dziedzinę, która naprawdę Cię wciągnie i przy której nie będziesz się męczył, zwłaszcza jeśli od dawna nie robiłeś niczego manualnie. Na początek spróbuj czegoś prostego, co nie wymaga od Ciebie znajomości żadnej konkretnej techniki.

Kreatywne zadania pomogą Ci zwalczyć stres

Pamiętasz modę na kolorowanki dla dorosłych? Ich główną zaletą było to, że pomagały nam zniwelować stres. Faktycznie, gdy skupiamy się na działaniu twórczym, zgromadzony w nas stres jest mniej dotkliwy, a czasami zupełnie ustępuje. To dobry sposób na opanowanie nerwów przed trudnym egzaminem albo wygłoszeniem ważnej prezentacji w pracy. Ważne jest jednak, żeby twoje zajęcie było spokojne, najlepiej, żebyś siedział przy biurku. Znajdź też na nie wolny czas. Niech nikt Ci nie przeszkadza, niech nikt do Ciebie nie wydzwania. Zrób to dla siebie i swoich nerwów.