Jak zapewnić rozrywkę dziecku w czasie trwającej pandemii

Od kiedy nasze dzieci przeszły z nauki stacjonarnej w tryb nauki zdalnej życie większości rodziców całkowicie się zmieniło. Cześć z nas zmuszona była przerwać prace zawodowa po to aby zapewnić opiekę dzieciom, które przestały codziennie wychodzić do szkoły. Szybko okazało się, ze nauka zdalna jest trudniejsza niż mogliśmy przypuszczać.

Wiele godzin przed komputerem a później kolejne na odrabianie zadanych prac domowych. Szczęśliwi Ci, których dzieci nie potrzebowały pomocy rodziców. Powszechnie obowiązujący lockdown, zamknięte kina restauracje punkty przeznaczone wyłącznie dla dzieci sprawiły, ze rodzice stanęli przed zupełnie nowym wyzwaniem: jak zapewnić rozrywkę dzieciom w zaciszu domowym. Z listy ewentualnych pomysłów od razu wykreślamy gry na konsolach czy PC. Dzieci i młodzież wystarczająco dużo czasu spędza przed ekranem ze względu na zmieniony tok nauczania. Można jednak ten czas przekuć na czas wartościowy taki który zbliży rodzine a nie podzieli. Z młodszymi dziećmi zadanie jest nieco łatwiejsze. Jeśli nie lubisz „bawić się” z dzieckiem możesz zapewnić im rozrywkę poprzez organizowanie zadań, świetne będzie rysowanie, malowanie farbami, robótki ręczne handmade czy układanie klocków. Wspólne czytanie książek będzie równie wspaniałym pomysłem. Z młodzieżą może być nieco trudniej, tutaj już trzeba dopasować zadania nie tyle do wieku co do zainteresowań dziecka.

Świetnym pomysłem może okazać się gra w planszówki. Jeśli gry planszowe kojarzą nam się tylko z gra monopol to warto temat ten bardziej zgłębić. Dziś mamy przeolbrzymi wybór gier planszowych dostosowany zarówno do wieku gracza jak i do zainteresowań. Są gry strategiczne i logiczne. Są takie gdzie liczy się spostrzegawczość w innych przyda się smykałka detektywa. Są i takie w których aby zagrać wystarczy nasza wyobraźnia. Jeśli zależy nam na oderwaniu pociechy od ekranu komputera, tabletu czy telefonu jest to pomysł godny uwagi. Warto zapoznać się z propozycjami na rynku gier bo wybór jest potężny a może się okazać, ze my dorośli sami połkniemy bakcyla.