Malowanie jest doskonałą techniką autoterapii. Wycisza, relaksuje, daje satysfakcję i poczucie sprawczości. Akwarele są popularną techniką malarską. Nie wymagają doświadczenia ani specjalistycznego sprzętu. Możesz zacząć malować już dziś. Jak zacząć malować akwarelami?
Farby
Na początek nie inwestuj w materiały dla profesjonalistów. Aby zaznajomić się z techniką i wyczuć akwarele wystarczą zwykłe farby ze sklepu papierniczego. Kolory można mieszać, więc ich liczba w opakowaniu nie jest taka istotna. Już 6 kolorów może wystarczyć do stworzenia pierwszych obrazów.
Pędzle
Do akwareli używa się pędzli z miękkim włosiem. Wybór odpowiedniego jest sprawą bardzo indywidualną i wymaga prób. Do wyboru są pędzle o włosiu syntetycznym lub naturalnym, w różnych rozmiarach i kształtach. Na początek wystarczy jeden lub dwa pędzle okrągłe w różnych rozmiarach i jeden pędzel płaski.
Papier
Akwarelami można malować na dowolnym papierze, jednak te o małej gramaturze będą się falować i nie wchłaniają tak dobrze wody. Optymalna gramatura papieru do akwareli to 300g/m2 lub więcej. Taki papier wchłania wodę wraz z pigmentem, dzięki czemu farba ładnie rozmywa się po arkuszu w charakterystyczny dla akwareli sposób.
Kubeczek z wodą
Akwarele, jak sama nazwa wskazuje (fr. aquarelle 'wodnisty’ z łac. aqua 'woda’), potrzebują wody. Wybierz kubek (lub inne naczynie) o pojemności przynamniej 100ml. Woda podczas malowania musi być czysta, dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie przezroczystych kubków, dzięki czemu można kontrolować przejrzystość wody.
Akwarele trzeba wyczuć – robienie własnego próbnika
Dobrym początkiem jest próbowanie nakładania i mieszania kolorów w postaci barwnych plam i wzorów. Jak kolor rozchodzi się po papierze i jakie efekty można uzyskać. Ważna jest ilość wody oraz farb nakładanych na pędzel. Aby poznać jakie są możliwości twoich farb przygotuj sobie próbnik – arkusz ze zmieszanymi kolorami.
Pierwsze obrazy
Popularną techniką jest rysowanie konturów cienkopisem, a następnie wypełnianie ich kolorem. Jest to bardzo proste i efektowne. Malowanie powinno przede wszystkim sprawiać przyjemność i być rozrywką. Efekt jest ważny, jednak sam proces tworzenia powinien być satysfakcjonujący. Maluj dla siebie, bez presji.